SPAM KORUMA

Spam Koruma bilgilendirme amaçlıdır. Email en çok kullanılan spam koruma merkezlerinin veri tabanlarını kontrol ederek sonuçları size göstermektedir. Email gönderen posta sunucusu IP adresinizi kontrol etmeniz gerek. (Gerçek Zamanlı kara liste, DNSBL veya RBL olarak adlandırılır). Posta sunucunuz kara listeye girmişse, mail gönderdiğinizde bazı e-postalar alıcısına teslim edilmeyecektir. E-posta spam listesine girmesini istemiyorsanız alıcıların isteği dışında kendilerine email göndermememiz gerek ve bu konuda gerekli önlemleri almanızla mümkün olabilir ancak.

Bir sunucuda birden fazla domain adresi varsa hosting paketiniz olduğunda bu kaçınılmazdır. Sunucuda kara listeye başka bir domainde attığı toplu mail, site hacklenmesi, form açığı üstünde mail atarak kara listeye girmenize sebep olmuş olabilir. Kara listeden çıkma ve kara listeden çıkma süresi için kara listeden kurtulma sayfasını inceleyebilirsiniz.

Blacklist Nedir ?

Blacklistin açıklamasını yapabilmemiz için öncelikle "Spam" kavramını bilmemiz gerekiyor. Spam alıcının istemediği, bizzat talep etmediği, çoğunlukla reklam içerikli mesajları çok sayıda alıcıya alıcıdan habersiz bir şekilde iletilen maillere denir. Yaygın olarak E-posta yoluyla spam yapılmaktadır. Spamın amacı birine ya da birilerine tanıtım amaçlı maddi fayda sağlamaktır.

Buradan yola çıkarak Spam gönderimi yaptığı tespit edilen IP adreslerinin bulunduğu veri tabanlarına Blacklist denmektedir. Blacklistler bazı firmaların kendi veritabanlarında tutulabilir. Bunun yanı sıra dünyaca kabul gören birimler tarafından da tutulurlar.
Dünyaca kabul görülen firmalara örnek verecek olursak;

  • Barracuda Reputation Block List
  • Spamcop
  • Spamhaus
  • Sorbs
  • UCEPROTECT

Öncelikle toplu mail gönderimine dikkat çekeceğiz. Bir çoğumuz toplu mail gönderirken karşımıza gelen to,cc ve bcc terimlerinin ne olduğunu bilmemekteyiz.

To (Kime) : Mailinizi kime gittiğinin bilgisi bulunur. Eğer mailimizi bir çok kişiye göndereceksek mail adreslerinin arasına noktalı virgül (;) koyuyoruz. Ancak bu kullanım ile bir çok kişiyi tehlikeye sokarız.

CC : Aralarına noktalı virgül koyularak birden çok kişiye mail göndermede kullanılır. To ile farkı; burada maili gönderdiğiniz kişiler mailin kimlere gittiğini görürler ve bir nevi yazışmalardan haberdar etmek manasında kullanılır.

BCC : Bir maili birden çok kişiye gönderiyor ve her alıcının e-posta adresini gizlemek istiyorsak Bcc özelliğini kullanmalıyız.